Zameczek Myśliwski w Promnicach i okolice - Opowieść

maj 2017 roku

Promnice i okoliceDziś zapraszamy Was na Śląsk, a dokładnie w okolice Promnic, gdzie czeka na Was mnóstwo atrakcji, takich jak pałace, zamki, urokliwa ścieżka wokół jeziora, zagroda żubrów, skansen czy możliwość zwiedzania Tyskiego Browaru.

W Promnicach, tuż przy jeziorze Paprocańskim, od połowy XIX wieku stoi Zameczek Myśliwski rodziny Hochberg. Budowla została wzniesiona w stylu neogotyku angielskiego z widocznymi wpływami niemieckimi według projektu Oliviera Pavelta – nadwornego architekta Hochbergów. Zameczek został wybudowany z myślą o najznakomitszych gościach zapraszanych na polowania w Puszczy Pszczyńskiej. Byli to między innymi Wilhelm I Friedrich Ludwig von Hohenzollern – król Prus i Wilhelm II – cesarz Niemiec. Zameczek Myśliwiski w PromnicachMiejsce to upodobała sobie także żona Jana Henryka XV Hochberga – Maria Teresa Cornwalis West. Wiele zmian nastąpiło po śmierci Jana Henryka XV, kiedy to księżna Daisy (jak nazywano Marie Terese) postanowiła nadać wnętrzom lekkości, wprowadzając meble z jasnymi obiciami oraz malując ściany na jasne kolory. Następnie zainstalowano małą windę do transportu potraw, a także wprowadzono elektryczność. Niemal wszystkie pomieszczenia zyskały bogatszy wystrój. Z zapisów inwentarzowych wynika, że znacznie wzrosła ilość trofeów myśliwskich, których w 1927 r. było aż 450 sztuk, podczas gdy w roku 1865 było ich zaledwie 34. Jest to piękny pałacyk, zewnątrz jak i wewnątrz, w którym obecnie znajduje się hotel oraz restauracja. Pokoje zachowały dawny klimat, więc jeśli ktoś chce się poczuć jak para książęca to zdecydowanie tutaj jest to możliwe :) Godne odwiedzenia są również pomieszczenia w których podawane są posiłki z salą kominkową na czele.

Jezioro PaprocańskieW Hotelu jest możliwość wypożyczenia rowerów, którymi można udać się na uroczą wycieczkę ścieżką dookoła jeziora paprocańskiego, które powstało na potrzeby Huty Paprockiej w 1796 roku. Ścieżka ma długość 7,7 km i jest na tyle szeroka, że spokojnie mieszczą się na niej rodziny jadące na rowerach i spacerowicze. Trasa jest wybrukowana lub utwardzona, ale w całości bardzo dobrze utrzymana tak, że spacer tu jest przyjemnością. Jest to szlak dendrologiczno-historyczny - opis wszystkich atrakcji/punktów znajdziecie tutaj. Po za tym po drodze możemy natknąć się na bardzo ładną drewnianą promenadę, gdzie między innymi znajdziemy hamaki zawieszone tuż nad wodą, z których możemy podziwiać jezioro i zajadać się pysznymi lodami. Poza samą trasą biegnącą przy jeziorze, jest bardzo wiele dróg i ścieżek w samej Puszczy Pszczyńskiej, gdzie przyjemnie możemy spacerować pośród drzew. Dla lubiących sporty wodne jest możliwość wypożyczenia kajaków, rowerków wodnych lub żaglówek.

Rynek w PszczynieNiedaleko jeziora, w Tychach znajduje się słynny Browar Książęcy, gdzie nieprzerwanie od 1629 roku warzy się piwo, więc jest to jeden z najstarszych browarów w Polsce! Od 2004 roku każdy miłośnik piwa może tu przyjść i zobaczyć na własne oczy, jak warzy się tam piwo, a także spotkać się z piwowarami, którzy są prawdziwymi pasjonatami i chętnie dzielą się swoim doświadczeniem. Zwiedzanie kończy się w pubie, gdzie można wypić kufel pysznego, świeżo uwarzonego, niepasteryzowanego piwa Tyskie Gronie 14-dniowe. Więcej informacji znajdziecie tutaj - www.zwiedzbrowar.pl.

Z Pcimia na KudłaczeKolejną atrakcją położoną około 16 km na południe od Zameczku Myśliwskiego jest bardzo ładne miasteczko Pszczyna z Pałacem Książąt Pszczyńskich na czele. Polecamy zrobić spacer pięknymi uliczkami, zobaczyć Stajnie Książęce oraz jeśli akurat się uda to pokaz koni, a także udać się do parku zamkowego. Stąd w odległości kilkunastu minut piechotą mamy dwie atrakcję leżące po przeciwnych stronach: Pokazową Zagrodę Żubrów oraz Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Pierwsza z nich to świetna propozycja dla rodzin. Zwierzaków jest tam naprawdę sporo i to nie tylko potężnych Żubrów. Nam udało się zaobserwować jak mama bawi się z małymi biegając z niesamowitą prędkością po wybiegu. Druga atrakcja jest również ciekawa. Pokazowa Zagroda ŻubrówPokazuje specyficzne budownictwo tamtejszego regionu, które powoli odchodzi w zapomnienie. Na blisko dwóch hektarach zgromadzono kilkanaście obiektów architektury drewnianej ziemi pszczyńskiej. Najstarszym zabytkiem jest spichlerz dworski z Czechowic (1784 r.). Prawdziwą atrakcją jest również stodoła ośmioboczna z Kryr (XVIII w.), chałupa z Grzawy (1831 r.), kuźnia z Goczałkowic (XIX w.) i młyn wodny z Bojszów, w którym dzisiaj mieszczą się sale wystawowe. Skansen posiada wysoką wartość kulturalną, historyczną i etnograficzną. Zaliczany jest do unikalnych atrakcji turystycznych województwa śląskiego. Można kupić łączony bilet na obie atrakcję, co zdecydowanie się opłaca. Dodatkowo otrzymujemy 20% zniżkę do Restauracji Kameralnej (ul. Piechurów 3, Pszczyna) - bardzo dobre jedzenie.

W drodze z albo do Krakowa można jeszcze zboczyć by zobaczyć ruiny potężnego średniowiecznego zamku Lipowiec, należącego do systemu zamkowego orlich-gniazd, który góruje na wapiennym wzgórzu (362 m n.p.m.) o tej samej nazwie.

Wszystkie szczegóły znajdziecie w dziale Wskazówki a więcej zdjęć w dziale Galeria.